Vazhdon të rëndohet bilanci në Itali nga Coronavirusi

Në Itali numërohen më shumë se 10 mijë viktima si pasojë e Coronavirusit dhe rritja nuk ndalet. 889 viktima ishte bilanci i publikuar të shtunën pasdite, nga 969 i një dite më parë.

Por duket se ka frenuar pak edhe rritja e rasteve të reja dhe është rritur edhe numri i të shëruarve. Aktualisht, janë 70065 të sëmurët dhe numri total, përfshirë viktimat dhe të shëruarit ka shkuar në 92472. Për emergjencën civile italiane, pa masat e shtrëngimit situata do të kish qenë katastrofike.

Shifra dramatike ndërkohë vijnë nga shtëpitë e kujdesit për të moshuarit. Vetëm në Bergamo, në vetëm 20 ditë, kanë humbur jetën 600 të moshuar në këto shtëpi. Ndërkohë, nga i gjithë vendi, po regjistrohen mjekë dhe infermierë për të ndihmuar. Janë 7700 profesionistët e sektorit nga i gjithë vendi që janë treguar të gatshëm të shërbejnë në zonat më të prekura. Një solidaritet ky edhe ndërkombëtar.

LEXO EDHE  Grabitet gjatë natës kopshti i fëmijëve në Berat

Përveç 30 mjekëve dhe infermierëve të ardhura nga Shqipëria në Lombardi edhe Gjermania po merr përsipër trajtimin e pacientëve që nga Bergamo janë transferuar në Këln.

Ndërkohë, mbrojtja civile raporton për më shumë se 61 milionë euro donacione për të përballuar situatën.