Skafi me 600 kg drogë, policia jep detaje

Policia e Shtetit ka dhënë detaje mbi bllokimin e një skafi me 500 kg lëndë narkotike.

Policia tha se ka arrestuar dy persona, ndërkohë më herët ishte njoftuar për 3 të ndaluar.

Në një njoftim zyrtar, policia bëri të ditur se ka finalizuar operacionin “Godull”, si rezultat i të cilit u bë ndalimi shtetasve:

-S. Z., 60 vjeç, lindur në Durrës dhe banues në Kurbin;

-R. S., 28 vjeç, banues në fshatin Thumanë;

“Shërbimet e Policisë, gjatë kontrollit të ushtruar në vendin e quajtur “Godull”, Kurbin, në një ambient në pronësi të shtetasit S. Z., gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 613 kg lëndë narkotike, e dyshuar cannabis sativa, si dhe në një ambient tjetër, po në pronësi të këtij shtetasi, gjetën dhe një gomone.

LEXO EDHE  Aplikimi për pasaportë dhe kartë identiteti në e-Albania/ Hapat që duhet të ndiqni

Gjithashtu, gjatë kontrollit të banesës së shtetasit S. Z., është gjetur dhe sekuestruar një armë gjahu dhe 13 fishekë.

Nga veprimet e para hetimore rezultoi se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin do trafikonin lëndën narkotike.

Vijon puna për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Materialet procedurale i kaluan për ndjekje të mëtejshme, Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin, për veprat penale “Trafikim i narkotikëve”, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë””, thuhet në njoftimin e policisë