Champions/ Bayerni shkelmon Chelsean, me një këmbë në turin tjetër

Bayern Munchen ka shkatërruar me rezultatin 0-3 Chelsean në Londër. Një ndeshje e dominuar nga gjermanët që detyruan Willy Caballeron të nxirrte 3 herë topin nga rrjeta e tij. Lampard e nisi ndeshjen me eksperimente në formacion dhe nuk i dolën të sakta.Pjesa e parë nuk dhuroi shumë në fushën e lojës, pasi të dy ekipet menduan më shumë për mbrojtjen. Chelsea nuk rrezikoi dhe Bayerni po studionte kundërshtarin. Taktikë që i funksionoi gjermanëve, pasi menjëherë pas pushimit e nisën me vrull.

Gnabry dërgoi topin në rrjetë në minutën e 51′. Ai mori një top fantastik nga Lewandowski dhe konkretizoi aksionin e mirë të ekipit të tij. Furia e miqve nuk u ndal aty, pasi vetëm 3 minuta më vonë, Gnabry realizoi sërish. Gjermani mori një top të mirë brenda zone dhe me të majtën përshëndeti rrjetën.

LEXO EDHE  Lajm i trishtë, ndahet nga jeta ish-arbitri i njohur kosovar

Chelsea mori një goditje të madhe dhe nuk po reagonte. Bayerni e shfrytëzoi mjaft mirë këtë gjë dhe Robert Lewandowski shënoi golin e 0-3 pas një vrapimi të çmendur të Davies. Kanadezi e nxori shokun e tij të vetëm me portën dhe shtatlarti nuk mund të gabonte. Bayerni është thuajse i kualifikuar me këtë rezultat, ndërsa Chelsea do të shkojë në Allianz Arena për të respektuar garën, pasi shanset janë minimale.