Koronavirusi në Itali, numri i të prekurve arrin në 132 persona

Numri i të prekurve nga koronavirusi po vijon të rritet në Itali. Mediat italiane raportojnë në numri i të infektuarve ka shkuar në 132 persona, në pesë rajone.

Ndërkohë, 26 prej të prekurve janë nën terapi intensive. 90 prej të infektuarve janë në Lombardi, 25 në Veneto, 2 në Emilia Romagna, 2 në Lazio (çifti i turistëve kinezë në Spallanzani) dhe një në Piemonte.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ Humbin jetën 509 persona në 24 orët e fundit në Francë

Ditën e djeshme u shënuan dy viktimat e para të virusit vdekjeprurës në vendin fqinj.

Italia është në gjendje alarmante, ndërsa në zonat më të prekura janë urdhëruar të mbyllen shkollat dhe instutucionet duke filluar nga dita e nesërme.

Janë mbi 50 mijë persona në karantinë në 11 komuna, të cilat janë izoluar.