Ministrat në qeverinë e re të Kosovës/ Ja emrat e propozuar nga VV dhe LDK

Një ditë para seancës plenare publikohen emrat e ministrave të qeverisë së re në Kosovë, Vetëvendosje- LDK.

Sipas marrëveshjes mes dy forcave politike, të dala të parat në zgjedhjet e 6 tetorit, partisë së Isa Mustafës do ti takojnë 6 poste ministrore, ndërsa VV-së 5 ministri dhe një zv/kryeministër.

Por minutat e fundit duket se planet e LDK i ka prishur Vjosa Osmani, e cila ka refuzuar postin e kryetares së parlamentit duke kërkuar atë të Ministrit të Brendshëm.

Por cilët janë emrat e qeverisë së re?

Emrat e ministrave nga LDK:

Agim Veliu – Ministër i Punëve të Brendshme.

LEXO EDHE  Kur "vret" babën!

Vlora Dumoshi – Ministre për Kulturë, Rini dhe Sport.

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Hykmete Bajrami – Ministre e Arsimit

Anton Quni – Ministër i Mbrojtjes

Lumir Abdixhiku – Ministër i Infrastrukturës dhe Planifikimit.

Ministrat nga VV:

Haki Abazi – zv.kryeminister i dytë.

Albulena Haxhiu – ministre Drejtesie.

Ministër i Punëve të Jashtme ishte propozuar Blerim Reka, pritet të zëvendësohet nga Glauk Konjufca.

Ministër i Financave dhe Transfereve – Besnik Bislimi.

Rozeta Hajdari – Ministre e Ekonomisë

Arben Vitia – Ministër i Shëndetësisë dhe Sportit.