“Rama po më godet pas shpine, Ruçi po e mbyll karrierën me turp”/ “Shpërthen” Arben Malaj

Arben Malaj, anëtar i Këshillit Mbikqyrës së Bankës së Shqipërisë, u shpreh sot nga foltorja e Kuvendit se deputetët janë vendosur në rresht, gjë që s’ka ndodhur as në vitin 1992, ndërsa theksoi se po kërkohej shkarkimi i tij, sepse ka guxuar të thotë fjalën e lirë.

Ai e quajti “goditje pas shpine”, atë që po bën Rama, por ka paralajmëruar edhe Kryeparlamentarin Gramoz Ruçi, duke u shprehur se “me votimin për shkarkimin e tij në parlament po e mbyll karrierën politike me turp”.

“Korrupsioni dhe kapja e shtetit vret më shumë se termeti. Kostot financiare ndihen në jetën e shqiptarëve, në pasigurinë e tyre për të ardhmen. Një aksiomë thotë “pushteti absolut korrupton në mënyrë aboslute”. Asnjë bankë qendrore nuk ia del të mirëmbajë financat kur atmosfera politike është acid.

Nëse institucionet kushtetuese nuk funksionojnë, nëse vendi keqqeveriset atëhere pushtetarët kanë vetëm një qëllim: Pasurimin personal.

Kërkesa për heqje imuniteti kanë ardhur edhe dy herë të tjera në këtë parlament por kanë dështuar. Heqja e imunitetit dështoi në vitin ’92 kur deputetët me integritet refuzuan ti heqin imunitetin Rulit dhe Rukës. Në vitin 2004, PS-ja shpëtoi nga njolla kur vendosi të mos i heqë mandatin e deputetit Nikoll Lesit.

Sot Rilindja po më bën një gjyq politik. Ky është një turp në historinë e parlamentarizmit. Në vitin 2019 deputëtët e PS ndjehen të frikësauar nga Rama i cili po mbjell frikë kudo dhe po rrezikon ta kthejë vendin në neodiktaturë.

Unë e kam kryer me korrektesë detyrën si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës së BSH-së. Shkarkimi im është vetëm një hakmarrje personale e Edi Ramës”, u shpreh Malaj.

Pjesë nga fjala e Arben Malaj në Kuvend

“Sot rilindja po bën një gjyq politik. Nuk është hera e parë që më kërkojnë të më shkarkojnë. Në 1997 Berisha i kërkoi shkarkimin tim Finos, por kërkesa e tij ra. Kjo është hera e tretë që kërkohet shkarkimi im, por e përsëris me zë të lartë: Kam kryer më së miri detyrën time si anëtar i Këshillit Mbikqyrës të bankës së Shqipërisë, pa cënuar në asnjë rast detyrimet etike dhe ligjore.

Kam mbështetur politikën moetare lehtësuese për rritjen ekonomike, kam kërkuar disa herë draftin e ligjit të Bankës së Shqipërisë për të forcuar kolonat e saj strukturore. BE në vitin 2019 e vlerëson këtë detyrë të paplotësuar.

Kam kërkuar në bord që të demokratizohet qeverisja e Bankës së Shqipërisë, ajo është një ent public, paguhet nga taksapaguesit shqiptarë dhe duhet të zbatojë parimet më të mira të qeverisjes. Bankat qendrore dhe ato tregtarë nuk janë më kurrë skuta të errëta.

Kam votuar pro ose kundër vetëm me vetëdijen time thellësisht profesionale. Bankat private kanë interesa private dhe thelbi i tyre është fitimi.

Në komision ndjeva trishtim për votimin rresht të deputetëve, po i mirëkuptova sepse Edi Rama është bërë i frikshëm jo vetëm për ta, por edhe për familjet e tyre dhe fatkeqsisht edhe për popullin shqiptar.

Ndjej trishtim për vendin tim që shkarkimin që nuk e arrtiti dot PD në ’92 apo ’97 do ta bëjë sot kryetari I Rilindjes. Hakmarrjet primitive nuk më trembin, por më vret në shpirt trendi jo pozitiv që kanë marrë zhvillimet politike në vendin tonë.

Keni goditur shpesh pas shpine shoku Rama, por asnjëherë nuk ke dalë moralisht i fituar. I kam fituar përherë sifdat me ju. Dështimi juaj vjen nga rruga dhe nga aleatët që i përzgjodhët vetë. Ne që në fillim përzgjodhëm dy rrugë qartësisht të ndryshme.

Sapo të krijohet Gjykata Kushtetuese do ta ballafaqoj këtë çështje atje”, tha Malaj.

LEXO EDHE  COVID-19/ Pipero jep lajmin e mirë: Gjatë verës do të ketë pak raste ose aspak