Paketa e censurës/ “1 mln lekë po lavdërove Ramën, me 3 lëpirje merr pension të posaçëm”

Gazetari Klodian Tomorri ka ironizuar me paketën e qeverisë, që synon të censurojë mediat dhe lirinë e shprehjes.

“Vini nje nen aty tek ai ligji i shpifjes qe kush levdon qeverine neper shkrime apo kronika, shperblehet me 1 milione leke nga buxheti”, shkruan gazetari në një postim në rrjetet sociale.

“Nje nga parimet baze te jurisprudences eshte proporcionaliteti. Ligji duhet te jete proporcional. Meqenese eshte 1 milione leke gjoba po kritikove Ramen, duhet te kete edhe shperblim 1 milione leke po e lavderove. Madje duhet te kete edhe nje klauzole. Po bere tre lepirje rresht merr edhe pension te posaçëm”, shton.

Paketa ligjore ka hasur kundërshti nga gazetarët, opozita, OSBE, KIE, organizata të medias në vend e të huaja, ndërsa Komisioni i Ligjeve e ka miratuar këtë të hënë në parim.

LEXO EDHE  Ngjarja në Kombinat/ Xhaxhai i vajzave: Kanë influencuar zuzarët!

Paketa pritet të kalojë për votim në parlament këtë javë.

LEXO EDHE:

Këshilli i Evropës kundër Ramës për paketën e censurës: Të ndërhyhet urgjentisht!

Ja, ky është shkrim, kështu do jenë kronikat për Edin tani e tutje

Ish-eurodeputetja thirrje BE-së dhe OSBE-së: Ndaloni ligjin kriminal të Ramës për mediat!

Eurodeputeti: Nëse miratohet paketa e censurës ndaj medias, Shqipëria rrezikon negociatat me BE

Prestigjiozja “Der Standard”: Liria e medias në Shqipëri në rrezik për shkak të Ramës