“Mos rrezikoni jetën duke u kthyer në banesat e dëmtuara”/ Basha: 150 mln $ e destinuar për oligarkët tu jepen qytetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është ndaluar në Durrës, ku ka zhvilluar një takim me banorë, banesat e të cilëve janë dëmtuar nga tërmeti.

Basha u ka bërë apel banorëve të mos rrezikojnë jetën e tyre dhe të fëmijëve duke u kthyer në shtëpitë e dëmtuara. Kjo, deklaroi kryedemokrati, duhet të bëhet vetëm pas certifikimit zyrtar se banesat janë të sigurta.

Ai kërkoi që të akordohen menjëherë për qytetarët e goditur nga tërmeti, 150 milion dollarët që “Ministri i Inceneratorëve dhe Rrugës së Florinjtë, prapë jua la oligarkëve me buxhetin që sapo miratuan fshehtas 1 orë më parë”.

“Dy javë e gjysëm nga tërmeti i 26 nëntorit, ende qytetarët në fshatrat e Durrësit dhe kudo në zonën e goditur, nuk kanë asnjë qartësi se çdo të bëhet me ta. E gjithë vëmendja e qeverisë është tek propaganda për të mbuluar dështimin neglizhencën kriminale që mori 51 jetë njerëzish.  Situata është e rrezikshme për shumë familje të cilat, në pamundësi të një strehe, po rikthehen në shtëpitë e tyre që nga verifikimet e para janë konsideruar të pabanueshme, duke rrezikuar jetën e këtyre familjeve.  Nga shteti nuk është kujtuar askush tu çojë një çadër, apo ushqimet më minimale, duke i detyruar të flenë jashtë apo ne rastin më të mirë te miq a të afërm. Ky dështim po na shtyn drejt një krize humanitare. Thirrja ime për qytetarët është të mos rrezikojnë jetën e tyre dhe të fëmijëve të tyre duke u kthyer në shtëpitë e dëmtuara. Kjo duhet të bëhet vetëm dhe vetëm pasi me përgjegjësi të plotë ligjore dhe penale, ekspertët e autorizuar zyrtarisht nga qeveria, çertifikojnë me shkrim dhe zyrtarisht se banesa është e sigurt”, u shpreh Basha.

LEXO EDHE  Detaje/ Nga sherri me gruan te të shtënat ndaj policisë, çfarë po ndodh në Elbasan (VIDEO-FOTO)

“Në vend të vërtitjes si korbi nëpër gërmadha, duhet urgjent te alokohen fonde për strehimin dhe ushqimin e çdo fëmije, çdo prindi, çdo nëne dhe babai, çdo pensionisti në nevojë. Të akordohen menjëherë për qytetarët e goditur nga tërmeti, 150 milion dollarët që Ministri i Inceneratorëve dhe Rrugës së Florinjtë, prapë jua la oligarkëve me buxhetin që sapo miratuan fshehtas 1 orë më parë.  Si mund të lihen qytetarët në mëshirën e fatit, ndërsa paratë e taksave të tyre shkojnë në xhepat e 10 oligarkeve dhe qeveritarëve të lidhur me ta! Nuk ka dështim dhe paaftësi më të kobshme për një qeveri, që 17 ditë pas tërmetit nuk e di ende sa qytetarë ka të pastrehë, pa ushqim, pa asnjë ndihmë, sa banesa ka të dëmtuara dhe jashtë funksioni. Kjo neglizhencë dhe ky dështim kushtojnë jetë”, shtoi ai.