Durrës, rritet numri i godinave që do të shemben pas tërmetit

Një njoftim i grupit të ngritur nga qeveria për emergjencën e tërmetit, mësohet se nga 1963 objekte të inspektuara në Bashkinë Durrës, 639 janë të pabanueshme dhe 88 për tu prishur.

Sipas informacioneve zyrtare, deri më tani në bashkinë Durrës janë shembur gjithsej 31 objekte nga të cilat:

LEXO EDHE  Përmbyset automjeti, plagoset 59-vjeçarja/ Detajet

2 pallate (5-katësh dhe 6-katësh) janë prishur me shpërthim të kontrolluar nga forcat xhenio të Ministrisë së Mbrojtjes.

3 hotele (Hotel ‘Gostivari’ 6-katësh, Hotel ‘Vila Verde’ 5-katësh, Hotel ‘Ljubjana’ 5-katësh)

26 objektet e tjera kanë qenë me funksion banimi.

Një objekt në Durrës është në proces shkatërrimi.