Mini-Shengeni Ballkanik/ Kurti: Ja kur do i bashkohem

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili është edhe kandidati kryesor për të qenë kryeministri i ardhshëm i Kosovës, ka folur mbrëmjen e sotme për Mini-Shengenin Ballkanik që mbështetet nga Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev.

Kjo është një nga temat e nxehta , ku Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia kanë pasur disa takime në lidhje me këtë ide, por Kosova nuk ka qenë deri më tani.

LEXO EDHE  Opozita u tregua e matur pas tërmetit / Oketa: Emërimi i Ahmetajt, Rama do dikë të besuar për ...

“Nëse mini Shengeni e mban reciprocitetin Kosovë-Serbi atëherë diskutojmë. Do mblidhja qeverinë dhe biznesin për pjesëmarrjen në këtë iniciativë. Patentat e Kosovës nuk pranohen në Serbi, gjobitesh dhe 800 euro. Serbia nga mini Shengeni kërkon të shfrytëzojë dy autostradat tona milionëshe”, shprehet Kurti.