Kandidatët për kryebashkiakë/ Komunistët, të bindurit e të pavarurit, ja rivalët e Rilindjes në votime…

Socialistët po shkojnë të vendosur drejt zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, ndërkohë që opozita ka deklaruar se nuk do të ketë një proces, pa u plotësuar më parë kushtet e saj, largimin e Edi Ramës nga posti i kryeministrit, që i hap rrugën dialogut dhe krijimit të një qeverie tranzitore.

Në kulmin e një krize të thellë politike, kur opozita nuk është regjistruar për zgjedhjet, në ndihmë të socialistëve, janë rreshtuar komunistët, kandidatjes e Bindjes Demokratike të drejtuar nga Astrit Patozi dhe disa të pavarur, që herë mbështeten nga Bindja dhe herë nga subjekte të tjera “satelit” që kanë hyrë në atë që mund të quhet garë me pretendimin se po shtojnë alternativat.

Në fakt është një situatë e ngjashme me votimet që bëheshin në kohën e diktaturës, kur krahas kandidatëve të PPSH-së, kishte edhe nga Bashkimet Profesionale apo Fronti Demokratik.

Sot kandidatët e PPSH-së janë zëvendësuar me ato të Rilindjes  apo PS-së, Bashkimet Profesionale përfshijnë të pavarur, komunistë apo të partive të tjera satelit dhe Frontin Demokratik duket se e ka zëvendësuar Bindja Demokratike.

Referuar kandidaturave të regjistruara në 31 bashki, socialistët nuk kanë asnjë kandidat formal përballë, ndërsa në 29 të tjera kanë dy apo 3 kandidatë, me përjashtim të Devollit kur janë të regjistruar plot 4 kandidatë.

Qarku ELBASAN

Elbasan Gledian Llatja Partia Socialiste

Belsh

Arif Tafani Partia Socialiste

Jashar Elezi Partia Komuniste e Shqipërisë

Cërrik

Andi Salla Partia Socialiste

Merita Xhika Bindja Demokratike

Gramsh

Klodian Taçe Partia Socialiste

Sabri Ibrahimi Bindja Demokratike

Librazhd

Kastriot Gurra Partia Socialiste

Peqin

Lorenc Tosku Partia Socialiste

Përrenjas

Nuri Belba Partia Socialiste

Myslym Karriqi Aleanca Kuqezi

Qarku FIER

Fier

Armando Subashi Partia Socialiste

Lushnjë

Fatos Tushe Partia Socialiste

Divjakë

Fredi Kokoneshi Partia Socialiste

Patos

Rajmonda Balilaj Partia Socialiste

Mallakastër

Qerim Ismaili Partia Socialiste

Robert Brahaj Bindja Demokratike

Roskovec

Majlinda Bufi Partia Socialiste

Qarku GJIROKASTËR

Gjirokastër

Flamur Golemi Partia Socialiste

Tepelenë

Tërmet Peçi Partia Socialiste

Gëzim Malko Bindja Demokratike

Këlcyrë

Klemend Ndoni Partia Socialiste

Shkëlqim Muho Bindja Demokratike

Hazbi Kasaj Emigracioni Shqiptar

Libohovë

Luiza Mandi Partia Socialiste

Memaliaj

Gjoleke Guci Partia Socialiste

Përmet

Alma Hoxha Partia Socialiste

Dropull

Dhimitër Tola Partia Socialiste

Qarku SHKODËR

Shkodër

Valdrin Pjetri Partia Socialiste

LEXO EDHE  Tenderi për pajisjet mjekësore/ Joti i QSUT, mes “fituesit të paracaktuar” dhe frikës së burgut (Dokumentat)

Fushë-Arrëz

Fran Tuçi Partia Socialiste

Malësi e Madhe

Tonin Marinaj Partia Socialiste

Pjerin Spathari Bindja Demokratike

Pukë

Gjon Gjoni Partia Socialiste

Vau i Dejës

Mark Babani Partia Socialiste

Qarku DURRËS

Durrës

Valbona Sako Partia Socialiste

Valdona Sakollari Bindja Demokratike

Krujë

Artur Bushi Partia Socialiste

Shijak

Elton Arbana Partia Socialiste

Arben Pohumi Bindja Demokratike

Qarku LEZHË

Lezhë

Pjerin Ndreu Partia Socialiste

Salvador Kaçaj Bindja Demokratike

Eduard Ndocaj Aleanca Demokristiane

Kurbin

Majlinda Cara Partia Socialiste

Edmond Piroli Bindja Demokratike

Nikoll Lleshi Kandidat i Pavarur

Mirditë

Ndrec Deda Partia Socialiste

Qarku BERAT

Berat

Ervin Demo Partia Socialiste

Pavllo Shkarpa Bindja Demokratike

Plarent Aleksi Kandidat i Pavarur

Kuçovë

Sybi Shehu Partia Socialiste

Poliçan

Adriatik Zotkaj Partia Socialiste

Skrapar

Adriatik Mema Partia Socialiste

Devi Hebibasi Bindja Demokratike

Ura Vajgurore

Juliana Memaj Partia Socialiste

Qarku TIRANË

Tiranë

Erjon Veliaj Partia Socialiste

Arben Skënderi Bindja Demokratike

Vorë

Agim Kajmaku Partia Socialiste

Kamëz

Rakip Suli Partia Socialiste

Ylber Gjeta Bindja Demokratike

Kavajë

Redi Krajli Partia Socialiste

Bledar Sinella Bindja Demokratike

Rrogozhinë

Haxhi Molla Partia Socialiste

Qarku KORCË

Korçë

Sotiraq Filo Partia Socialiste

Leonard Olli Bindja Demokratike

Devoll

Eduard Duro Partia Socialiste

Fejzi Shaholli Kandidat i pavarur

Artur Porpollogu Bashkimi Liberal Demokrat

Ylli Cenkolli Fryma Re Demokratike

Kolonjë

Erjon Isai Partia Socialiste

Fatjon Feka Bindja Demokratike

Maliq

Gëzim Topçiu Partia Socialiste

Pogradec

Ilir Xhakolli Partia Socialiste

Pustec

Pali Kolevski Partia Socialiste

Edmond Themelko Aleanca Maqedonase për Integrim

Qarku KUKËS

Has

Liman Morina Partia Socialiste

Kukës

Safet Gjici Partia Socialiste

Abedin Uruçi Bindja Demokratike

Tropojë

Rexhë Biberaj Partia Socialiste

Edison Hasanaj Bindja Demokratike

Qarku DIBËR

Bulqizë

Lefter Alla Partia Socialiste

Ilir Balla Bindja Demokratike

Dibër

Dionis Imeraj Partia Socialiste

Shkëlzen Qoka Bindja Demokratike

Klos

llmi Hoxha Partia Socialiste

Bedri Hoxha Bindja Demokratike

Mat

Agron Malaj Partia Socialiste

Qarku VLORË

Vlorë

Dritan Leli Partia Socialiste

Valbona Mezini Bindja Demokratike

Konispol

Shuaip Beqiri Partia Socialiste

Sarandë

Ardian Gurma Partia Socialiste

Ilir Nikolla Bindja Demokratike

Selenicë

Simbol Pazaj Partia Socialiste

Marildo Hodaj Kandidat i Pavarur

Delvinë

Majlinda Partia Socialiste

Himarë

Jorgo Goro Partia Socialiste

Fredi Bejleri Kandidat i Pavarur

Finiq

Kristo Kiço Partia Socialiste

Leonidha Hristo Kandidat i Pavarur