‘Shpërthen’ ish-deputeti: Bindja e Patozit nuk i bindet ligjit, por urdhërave të padronit Rama…

Astrit Patozi, drejtues i Bindjes Demokratike, akuzoi sot Partinë Demokratike dhe kreun e saj, Lulzim Basha, se qëndrojnë pas ankesës në Kolegjin Zgjedhor, përmes të cilit Bashkimi Demokrat Shqiptar kërkon çregjistrimin e ‘BD’ si subjekt për zgjedhjet e 30 qershorit.

Patozi tha se Basha ka frikë se mos humbet karrigen e tij, ndaj dhe kërkon që Bindja të mos jetë subjekt zgjedhor për zgjedhjet lokale të 30 qershorit.

Por kundrejt deklaratës së patozit, ka reaguar ish-deputeti Flamur Noka, sipas të cilit z.Patozi në vend që të përgjigjet për firmat fallse që depozitoi për krijimin e Bindjes, sulmon Partinë Demokratike njëlloj si krijuesi i saj, Edi Rama, kur kapet duke shkelur ligjin.

“Nuk është faji i Partisë Demokratike dhe i Lulzim Bashës, që kjo partizë e Rilindjes nuk i bindet ligjit, por urdhrave të padronit të ri, që ka fuqinë ta regjistrojë në gjykatë me firma të falsifikuara dhe në KQZ, pa qenë akoma parti politike.

Urdhëri politik dhe i paligjshëm i Edi Ramës nuk mjafton për t’u regjistruar si parti farsë në zgjedhje”, thotë Noka.

Reagimi i plotë i Flamur Nokës

Këto ditë më shumë se për krijimin e saj lajmi është se qytetarët akuzojnë ‘Bindjen Demokratike’ të drejtuar nga z. Astrit Patozi se ka falsifikuar firmat e tyre për krijimin e saj.

Në vend që të pergjigjet për këto fakte të rënda të falsifikimit të firmave dhe regjistrimin e paligjshëm në zgjedhje me votën e Edi Ramës në KQZ, kjo partizë krijuese në kuzhinën e “Rilindjes”sulmoi Partinë Demokratike, njësoj si krijuesi i saj Edi Rama, kur kapet duke shkelur ligjin.

LEXO EDHE  Meta publikon 8 hapat e Rilindjes për "grushtin e shtetit"/ "Shqiptarë të bashkuar kundër puçistëve"

Nuk është faji i Partisë Demokratike dhe i Lulzim Bashës, që kjo partizë e Rilindjes nuk i bindet ligjit, por urdhrave të padronit të ri, që ka fuqinë ta regjistrojë në gjykatë me firma të falsifikuara dhe në KQZ, pa qenë akoma parti politike.

Urdhëri politik dhe i paligjshëm i Edi Ramës nuk mjafton për t’u regjistruar si parti farsë në zgjedhje.

Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar nuk është parti fantazëm dhe as shtojcë dhe as nën urdhrat e Partisë Demokratike. Z Patozi këtë fakt e di shumë mirë pasi me kryetarin e saj njihet mirë sepse dikur e kemi ftuar të jetë në koalicion me PD .

Kërkesa e saj e ligjshme për të anuluar një vendim të paligjshëm të KQZ, provon se ajo është e vetmja parti e regjistruar në KQZ, që nuk kontrollohet nga Edi Rama.

Edi Rama le të krijojë sa parti të dojë, me apo pa firma falco. Opozita shqiptare është e vendosur se zgjedhje farsë, me parti falco, nuk ka për të patur as në 30 Qershor, as në 30 Dhjetor!