Dhuna në protestë/ Reporterët pa Kufi thirrje Ramës: Kujdes me gazetarët…

Reporterët Pa Kufi reaguan sot në lidhje me dhunën e ushtruar gjatë protestës ku dhe gazetaret që raportonin ishin pjesë e saj!

Të paktën dy gazetarë përfunduan në spital, një nga gazi helmues dhe një nga dhuna policore për fajin e vetëm se po pasqyronin protestën e opozitës!

Kjo dhunë ndaj qytetarëve, gazetarëve, ndaj fermereve, ndaj studenteve ndaj kujtdo që është kundër duhet të marre fund! E kjo merr fund kur largohet ai që ka 6 vite që dhunon shqiptarët, Edi Rama, shkruan në rrjet ish-deputetja Jorida Tabaku.

LEXO EDHE  Mbi 100 gra të vrara nga dhuna në familje, klithma e avokates: Ligji vetëm në letra, ja çfarë nuk funksionon

Reporteret Pa Kufi i kërkojnë autoriteteve shqiptare, të cilët shpresojnë të hapin negociata me Bashkimin Europian, të mos përdorin dhunë joproporcionale gjatë protestave, në mënyrë të veçantë për reporterët të cilët mbulojnë protestat!