Dhunohet mjeku infeksionist në QSUT, ja çfarë ka ndodhur…

Një mjek i Urgjencës së Spitalit infektiv në QSUT është dhunuar në mjediset spitalore. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mesditën e djeshme, ndërsa QSUT përmes një deklarate ka denoncuar rastin e dhunës dhe kërkon dënimin e agresorit.

Reagimi i QSUT-së:

Drejtoria e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, dënon rëndë aktin e dhunës së ushtruar të dielën në mesditë nga një person i papërgjegjshëm, kundrejt mjekut të rojes në Urgjencën e Spitalit Infektiv.

Çdo akt dhune e agresioni ndaj mjekëve dhe personelit shëndetësor në tërësi përgjatë ushtrimit të detyrës së tyre është i papranueshëm, bazuar në normat ligjore, etike, morale. Çdo akt dhune ndaj bluzave të bardha është i papranueshëm duhet të trajtohet me seriozitet nga organet kompetente.

LEXO EDHE  'Infektimet e mësuesve dhe nxënësve' - Vokshi: Qeveria pa plan, 4 problemet kyçe

Fatkeqësisht ky nuk është një rast i izoluar por është rast i përsëritur, që mjekë dhe infermierë të spitalit tonë dhunohen në krye të detyrës.

Drejtoria e QSUT edhe një herë dënon aktin e dhunës të ushtruar mbrëmë ndaj mjekut infeksionist dhe u bën thirrje organeve kompetente të zbardhin ngjarjen dhe autori të marrë dënimin e merituar.

Një apel të fortë i bëjmë opinionit publik, të mirëkuptojnë dhe përkrahin bluzat e bardha gjatë punës së tyre, të cilët pavarësisht situatave të krijuara, në asnjë rast nuk neglizhojnë misionin human, atë të dhënies së ndihmës së parë dhe shpëtimin e jetëve njerëzore.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here