Arrestohen 2 “punonjës policie”, një tjetër në kërkim pasi grabisnin shoferat

Dy shtetas janë vënë në pranga të policisë dhe një i tretë është shpallur në kërkim pasi luanin rolin e punonjësve të policisë dhe grabisnin shoferat e automjeteve. Halil Topalli 22 vjeç dhe Shaban Topalli 33 vjeç  janë arrestuar pasi paraqiteshin si punonjës policie bashkë me një shtetas tjetër. Policia ka sekuestruar edhe automjetin që kanë përdorur. Nga burime të policisë mësohet se shtetasit nën akuzë ishin të veshur me uniformë të policisë dhe hiqeshin si punonjës të saj. Ata kanë ndaluar dy drejtues të automjeteve dhe u kanë kërkuar fillimisht të bënin kontroll të mjeteve dhe më pas i kanë kërcënuar me fjalë drejtuesit me qëllim që ata tu jepnin lekët që kishin me vehte.

Drejtuesit e mjeteve kanë kundërshtuar për të dyja kërkesat e tyre dhe ata janë larguar duke i denoncuar në polici. Nga ana shërbimeve të Komisariatit të policise Nr.5-Tiranë arrestimi i shtetasve është bërë për veprën penale të “Vjedhjes e kryer në bashkëpunim” e mbetur në tentativë, si dhe “Mbajta pa të drejtë e uniformës” të parashikuarara nga nenet 134/2 dhe 22 si dhe 247 të Kodit Penal.

LEXO EDHE  U asfiksua nga zjarret, Peleshi: Gjendja e efektivit të FA e qëndrueshme

Automjeti me të cilin u larguan autorët e dyshuar  ishte tip “Ford” me targa AA 551 LI. Drejtuesi dhe pasagjeri të cilët dyshohen si autorët e mundshëm . Shtetasit: Halil Topalli,22 vjeç, banues në fshatin Tapizë të rrethit Kruje, i  dënuar më parë  për veprën penale të “Vjedhjes me dhunë” dhe Shaban Topalli, 33 vjeç, banues në fshatin Tapizë , Krujë u arrestuan. nDërkohë po vazhdon puna puna për identifikim e autorit tjetër të kësaj ngjarje.

 

 PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here