Pandemia/ A do të mbyllen shkollat? Përgjigjet Rakacolli

Komiteti i Ekspertëve u mblodh këtë të Enjte duke njoftuar se nuk do të ketë shtim të masave shtrënguese kundër koronavirusit.

E pyetur nëse do të ketë mbyllje të shkollave, kryetarja e Komitetit të Ekspertëve, Mira Rakacolli tha se treguesit nuk janë të tillë që të detyrojnë mbylljen e shkollave, megjithatë shtoi se, situata do të ndiqet në vijim dhe do të veprohet në varësi të saj.

LEXO EDHE  Vokshi: LDGSH në mbështetje të plotë të Sali Berishës, jemi në anën e duhur

“Sot për sot indikatorët nuk këshillojnë që të ketë mbyllje të shkollave. Megjithatë, situata do të ndiqet hap pas hapi, ashtu sic edhe masat e tjera në lidhje me dinamikën e situatës epidemioligjike. Nëse do të ketë tregues që na çojnë në një vendim të tillë, atëherë do ta rishikojmë”, tha ajo.