Tragjike/ Shpërthim i madh në minierë, 11 të vde*ur dhe 43 të plagosur

Një ngjarje tragjike raportohet të ketë ndodhur në Rusinë Lindore.

Mëoshet se një shpërthim i madh ka rënë në një minierë, e si pasojë kanë vdekur 11 minatorë dhe janë plagosur 40 të tjerë, ndërsa dhjetëra të tjerë mbeten ende të bllokuar nën tokë.

Sipas mediave të huaja shpërthimi ndodhi në rreth 250 metra poshtë sipërfaqes në minierën Listvyazhnaya në Siberi mëngjesin e së enjtes.

Sipas raportimeve shpërthimi erdhi pasi pluhuri i qymyrit në kanalet e ventilimit mori flakë. Mes 11 viktimave ishte edhe një 23-vjeçar ndërsa 43 të tjerë kanë probleme shëndetësore nga thithja e tymit. Dy prej tyre janë në gjendje kritike.

LEXO EDHE  “Liberasion”, akuza ndaj Johanes Han për korrupsion

Ndërsa shifrat e sakta nuk dihen ende, guvernatori rajonal Sergei Tsivilev tha se të paktën 48 persona mungojnë ndërsa dyshohet se numri i të humburve mund të shkojë deri në 75. “43 persona ndodhen në spital me dëmtime, katër prej tyre janë në gjendje të rëndë,” tha Tsivilev.