VIDEO/ Makina hyn në tregun e Krishtlindjeve, humbje jete dhe të plagosur në SHBA

Rreth 30 persona u plagosën nga një automjet me shpejtësi të madhe që goditi paradën tradicionale, që hap festat e Krishtlindjeve në Waukesha, një qytet me mbi 60,000 banorë rreth 30 km në perëndim të Milëaukee, Wisconsin në SHBA.

Disa prej tyre humbën jetën, ndërsa të paktën 28 ​​persona u trajtuan në spital, 12 prej të cilëve janë fëmijë.

Policia njoftoi se ka gjetur automjetin dhe ka arrestuar “një person të dyshuar”. Gjeneralitetet e tij nuk dihen ende, si dhe shkaku i gjestit.

Aksidenti ndodhi në mes të pasdites kur një fuoristradë e kuqe u fut në paradë me shpejtësi të madhe, duke u përshpejtuar ashtu siç ishte pas bandës së shkollës, përpara se të arratisej, duke mposhtur barrierat. Një oficer qëlloi disa të shtëna në drejtim të automjetit, por nuk e goditi atë. Pamjet tragjike të aksidentit janë transmetuar drejtpërdrejt në rrjetet sociale dhe janë përhapur në rrjetet amerikane.

Shumë njerëz janë parë në skena paniku, përfshirë britma, të qara dhe duke ikur në shtëpi dhe dyqane për t’u siguruar. Familje të shumta me fëmijë. Zona u evakuua dhe u izolua për pak kohë dhe më pas alarmi u pezullua. Ekziston frika për ndonjë sulm tjetër, por shefi i policisë lokale, Dan Thompson, tha se nuk e dinte nëse incidenti ishte i lidhur me terrorizmin. Por nuk përjashtohen edhe hipoteza të tjera, si për shembull që drejtuesi i mjetit po arratisej pas kryerjes së një krimi tjetër, si një goditje me thikë e ndodhur në një zonë tjetër të qytetit.

“Ndërsa po ktheheshim nga parada, pamë një SUV që po kalonte me shpejtësi përgjatë rrugës së paradës. Më pas dëgjuam një ulërimë të fortë dhe britma shurdhuese dhe britma të njerëzve që ishin goditur nga automjeti,” tha për mediat këshilltari i qytetit Angelito Tenorio, një nga dëshmitarët e episodit.

LEXO EDHE  ‘Ti je h*moseksual’/ 12-vjeçari i jep fund jetës pasi bullizohej nga shokët

“Pastaj ne pamë njerëz që iknin ose pushonin së qari, kishte shumë njerëz të lënduar në tokë”, shtoi ai. “Trupat fluturonin kudo”, tha një tjetër dëshmitar. “Një aksident tragjik,” komentoi shefi i policisë lokale Dan Thompson. Ndërkohë kryebashkiaku Shawn Reilly shprehu solidaritetin e tij me të plagosurit dhe familjet e tyre. Shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura edhe sot. Shtëpia e Bardhë “po monitoron nga afër situatën në Waukesha” dhe shprehu solidaritetin “për të gjithë ata që janë prekur nga ky aksident i tmerrshëm”, duke ofruar mbështetje dhe ndihmë për udhëheqësit shtetërorë dhe lokalë.