E rëndë/ Po luante me çakmak, 10-vjeçari i vë flakën pallatit në Berat

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur pasditen e sotme në Berat.

Mësohet se një  banesë në lagjen “Dëshmorët e Kombit” në Berat është përfshirë nga flakët.

Sipas informacioneve paraprake, një fëmijë vetëm 10-vjeç, duke luajtur me shkrepëse e çakmak në ballkon i ka vënë flakën pa dashje lodrave të tij dhe është larguar me vrap nga frika.

Zjarri ka përparuar me shpejtësi në të gjithë ballkonin në katin e dytë të pallatit,duke shkrumbuar tërësisht orenditë dhe pajisjet elektroshtëpiake që ndodheshin në ballkonin e përshtatur nga familja në dhomë gatimi.

LEXO EDHE  Përfshihet nga flakët çerdhja në Fier

Mësohet se Repartit Zjarrëfikës ka bërë të mundur lokalizimin e shpejtë të flakëve dhe shuarjen e zjarrit që rrezikonte edhe hyrjet e sipërme të pallatit.

Zjarri i rënë ka shkaktuar dëme të mëdha materiale në ballkonin dhe një nga dhomat e banesës, ndërkohë që tymi dhe era e keqe është përhapur në të gjithë pallatin.