Shkarkohet nga detyra gjyqtarja e Durrës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi këtë të Martë shkarkimin nga detyra të gjyqtares pranë së Durrësit, Eda Kaja.

Trupa gjykuese që dha vendimin përbehej nga Valbona Sanxhaktari, Xhensila Pine dhe Olsi Komici.

Gjyqtarja Kaja u përball të enjten më 11 nëntor me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, KPK, kur gjatë seancës dëgjimore që zgjati afro katër orë, u pyet dhe dha shpjegime për problemet e konstatuara për pasurinë.

LEXO EDHE  Berisha: Basha ministër i pashpallur i Edi Ramës

Eda Kaja e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1992 si ndihmësgjyqtare dhe është emëruar në funksionin e gjyqtares në 1994-ën. Ajo punon prej më shumë se dy dekadash si gjyqtare e Gjykatës së Durrësit.