Rama paralajmëron ndryshime të drejtorëve në shkolla: Ka që janë ‘out’, të ndërhyhet urgjent

Kryeministri Edi Rama lëshoi kritika për drejtuesit e shkollave gjatë një aktiviteti këtë të Shtunë, për prezantimin e buxhetit për arsimin.

Rama tha se ka drejtorë shkollash që janë “out” dhe duhet të largohen nga drejtimi.

“Kemi drejtues shkollash që nuk e meritojnë, kemi drejtor që nuk janë në nivelin e mësuesve të një kolektivi mësimor, që janë “out” dhe këtu është e qartë për mua dhe ministren dhe duhet të jetë e qartë për drejtorinë e përgjegjshme që të ndërhyhet që drejtuesit me vlerë të mbështeten, ndërsa atyre që u ka mbaruar koha të largohen dhe edhe në drejtimin e shkollës të jetë e njëjta si mësuesit, s’ka nevojë për kahun politik, statusin ekonomik, apo lidhjet që ka familja, rëndësi ka merita. Pa një koordinim nga larg brenda shkollës. Skanim i plotë, objektiv i të gjithë drejtuesve të shkollave dhe kush e meriton të përshëndetet dhe kush jo, duhet të hapë krahun për t’ia lënë vendin dikujt tjetër dhe në çdo shkollë ka mësuese që mund të drejtojnë Ministrinë e Arsimit e jo më shkollën e tyre”, tha Rama.

LEXO EDHE  I trembet PS paralajmërimeve për "non grata"? Taulant Balla: Kemi vendosur standard në politikë

Lexo edhe:

Rama: Synojnë rritjen e pagave për mësuesit me 40 përqind brenda mandatit, nëse s’ka ngjarje si tërmeti apo pandemia