Tensioni në kulm, gjendet i vde*ur një sirian në kufi

Trucks from 16th Pomeranian Mechanised Division are seen behind a barbed wire at the temporary camp during migrant crisis on Belarusian - Polish border near Siemianowka, Poland, November 12, 2021. REUTERS/Kacper Pempel

Trupi i pajetë i një të riu sirian u gjet në Poloni pranë kufirit me Bjellorusinë, njoftoi policia polake të shtunën. “Dje, në pyll, afër kufirit u gjet trupi i një të riu sirian”, tha policia në Twitter, ndersa ka sqaruar se për momentin nuk janë përcaktuar shkaqet e vdekjes.

Tensioni në kufirin mes Polonisë dhe Bjellorusisë është konstant. Pavarësisht njoftimit të Ankarasë se do të ndalojë lëvizjen e emigrantëve drejt Minskut, drama e mijëra njerëzve të bllokuar në kufi po vazhdon.

BE-ja akuzon Minskun për organizimin e këtyre lëvizjeve të emigracionit, lëshimin e vizave dhe fluturimet ajrore,  për t’u hakmarrë për sanksionet perëndimore të vendosura vitin e kaluar ndaj regjimit të presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko.