F1/ Hamilton skualifikohet nga “pole-position”, Verstappen merr gjobë të majme

Image credit: Getty Images

Lewis Hamilton është dënuar nga komisioni i Formula 1 dhe nuk do ta nisë garën në Brazil nga pole-position. Anglezi mori këtë dënim pas një problemi teknik në makinën e tij. Ndërkohë Verstappen është dënuar me 50 mijë euro për shkelje rregulloreje.

Hamilton zuri vendin e parë në provat finale, por ai u skualifikua për shkak të një problemi në sistemin DRS. Si pasojë e kësaj ai do ta nisë garën nga vendi i fundit duke kompromentuar shanset e tij për kampionatin. Ndërkohë Verstapen u gjobit me 50 mijë euro sepse preku makinën e Hamilton. Gjithsesi krerët e Formula 1 thanë se nuk kishte dëme materiale.

LEXO EDHE  Pele për Mesin: Talent unik

Për Hamilton tani është shumë e vështirë që të fitojë garën e ardhshme pasi niset nga vendi i fundit, ndërsa Verstapen ka mundësi të thellojë diferencën e pikëve ndaj rivalit të tij.