PD: Kriza energjetikë krizë keqmenaxhimi, qeveria shkaktoi 40 mln euro dëm ekonomik

Partia Demokratike vijon të sjellë prova të asaj që e quan “krizë të korrupsionit dhe keqmenaxhimit të KESH dhe OSHEE”, ndërsa vetë qeveria “krizë energjetike”

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori përmes një deklarate për median, tha se pas kësaj krize, qeveria po përpiqet të fshehë përgjegjësitë e saj, për gjendjen ekonomike në të cilën ndodhet shumica e familjeve shqiptare dhe sipërmarrësit e ndershëm, që nuk konkurojnë dot në një ekonomi jo konkuruese, të përqëndruar në pak duar.

PD denoncon ato që i quan zgjedhje të papërgjegjshme që qeveria ka bërë vetëm midis muajve shtator dhe tetor.

Sepse ndërkohë që flasin për krizë, u kanë shkaktuar qytetarëve shqiptarë një dëm ekonomik prej 40 milionë eurosh. 10.6 milionë euro për blerjen e energjisë me çmimin më të lartë se bursa nga ana e OSHEE. 12 milionë euro, duke përzgjedhur kompaninë me ofertën më të shtrenjtë për tunelin e Llogarasë 7.4 milionë euro, duke përzgjedhur ofertat më të shtrenjta për ndërtimin e Unazës së Madhe të Tiranës”, deklaroi Dhori.

LEXO EDHE  Shifra të frikshme/ 3212 aksidente nga janari deri në nëntor të këtij viti, 165 jetë të humbura

Partia Demokratike i bën thirrje SPAK të hetojë me përparësi këto shpërdorime, me taksat e shqiptarëve duke i dhënë fund pandëshkueshmërisë.

“Qytetarët e vendit më të varfër në Europë, nuk mund të paguajnë nga xhepat e tyre abuzimet e qeverisë më të korruptuar në Europë”, mbyll deklaratën e saj deputetja demokrate.