Tërmet i fuqishëm në Greqi

Një tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6,3 i shkallës Rihter është regjistruar këtë të Martë në zonë detare, pranë birgjeve të ishullit grek të Kretës.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës, epiqendra ishte 23 km në juglindje të qytezës Zakros, ndërsa thellësia fokale e tërmetit llogaritet 8.2 km.

LEXO EDHE  Brnabiç zbulon planin: Ja si do të ekzekutohej Vuçiç në Beograd

Siç u bë e ditur nga qendra e Brigadës së Zjarrfikëseve, deri më tani nuk është raportuar për dëme.

Lëkundja sizmike u ndje veçanërisht në të gjithë ishujt e Dodekanezit dhe kryesisht në Kasos, Karpathos dhe Rodos.