Tërmet i fuqishëm në Greqi/ Dëme në ndërtesa, banorët dalin në rrugë (PAMJET)

Një tërmet me magnitudë 5.8 lëkundi mëngjesin e kësaj të Hëne ishullin e Kretës, në Greqi. Tërmeti ra në orën 06:17 me orën lokale.

Lëkundjet sizmike e kishin epiqendrën 23 km në veriperëndim të Arvit, ndërsa thellësia llogaritet 10 km.

Tërmeti raportohet se u ndje veçanërisht në Prefekturat e Heraklion, Rethymnon dhe Lassithi. Banorët e Heraklion dolën në rrugë, të trembur nga lëkundja e fortë.

LEXO EDHE  Dialogu Kosovë-Serbi/ Grenell: Me Trump nuk do kishte tensione

Në zonën e Arkalochorit, raportohet se në rrugë kanë rënë gurë, ndërsa një ndërtesë ka pësur dëme serioze.

Nuk raportohet për të lënduar.

Tërmeti me magnitudë 5.8 u pasua nga disa pasgoditje më të lehta.

(Fotot më poshtë)