Mbyllet marrëveshja, klubi më i vjetër në Serie A bëhet me pronarë amerikanë

Photo by Google

Klubi më i vjetër i futbollit ende në aktivitet në Itali, Genoa, i themeluar më 7 shtator 1893, ka përjetuar vështirësi të mëdha financiare vitet e fundit. Edhe në aspektin sportiv, situata nuk është shumë më e mirë.

Të 16 -tët pas pesë javësh të Serie A, skuadra e Salvatore Sirigu ka arritur vetëm një fitore. Por që nga e enjtja, një faqe është kthyer dhe një e re hapet. 777 Partners, një fond investimi me qendër në Miami, ka vendosur të blejë këtë klub historik për një shumë prej rreth 150 milionë eurosh.

LEXO EDHE  Probleme në prapavijë tek Vllaznia, Brdaric vuan mungesën e dy titullarëve

Një shumë astronomike e cila përfshin borxhet, të cilat arrijnë në 80 milionë euro. E themeluar në vitin 2015, konsorciumi i biznesmenëve ka investuar në shumë sektorë në Shtetet e Bashkuara, po aq në aviacion, media dhe sport (9% , Sevilla).

Për më tepër, Enrico Preziosi, pronar i kuebluve që nga viti 2013, mban vendin e tij në komitetin e drejtuesve, ndërsa Alessandro Zarboni mbetet për momentin menaxheri i përgjithshëm. Vini re se një e treta e klubeve italiane tani janë nën flamurin amerikan.