Tërmet i fortë në Kinë, raportohet për humbje jete

Foto - AFP

Dy persona kanë humbur jetën dhe tre u plagosën në një tërmet të fortë që tronditi provincën Sichuan në jugperëndim të Kinës herët në mëngjes. Mediat shtetërore kineze raportojnë se numri i tyre mund të jetë më i madh.

Observatori Amerikan për Tërmetet (Usgs) llogariti se tërmeti ishte me magnitudë 5.4, ndërsa rrjeti sizmik kinez foli për magnitudën 6.0. Të dy kanë identifikuar origjinën e tërmetit në një thellësi prej 10 kilometrash.

LEXO EDHE  Departamenti i Shtetit kundër Erdogan: Respektimi i sundimit të ligjit është i nevojshëm

Tërmeti goditi një zonë rreth 120 kilometra në jugperëndim të Chongqing.