Roma shkëlqen edhe në Conference League, fitore me 5 gola ndaj CSKA Sofie

Aventura evropiane e Romës nis super dhe me goleade. Edhe pse në fakt, pas dhjetë minutash lojë CSKA Sofia e zhbllokoi lojën falë një loje të mirë të Irish Carey, duke befasuar Rui Patricio me një goditje të fuqishme nën traversë.

Reagimi verdhekuq vjen menjëherë me El Shaaraëy që i afrohet shënimit në dy raste. Mundësia më e mirë, megjithatë, i ndodh Shomurodov në 17: topi i vjedhur nga një Yomov i pavëmendshëm dhe një përfundim diagonal mbi të cilin Busatto arrin duke devijuar për një kënd.

Bullgarët nuk mbyllen në mbrojtje të avantazhit dhe vazhdojnë të luajnë hapur me Carey i cili është një gjemb i vazhdueshëm në krah me lëvizjen e tij prapa Krastev.

Në minutën e 25 -të, megjithatë, barazimi i Romës arrin me një gol të mrekullueshëm nga Pellegrini, i cili është shumë i mirë në kontrollin e topit dhe harkimit të bukur.

Barazimi fik bullgarët të cilët janë të detyruar të kthehen mbrapa dhe mbrojnë 40 metrat e fundit deri kur El Shaaraëy gjen edhe golin e dytë pas pasimit të Shomurodov.

LEXO EDHE  Shishe dhe flakadanë gjatë derbit, FSHF përgatit dënimin për Tiranën dhe Partizanin

Edhe në fillim të pjesës së dytë, bullgarët filluan të kërkojnë golin, por pa mundur të krijojnë rreziqe reale nga ana e Rui Patricio.

Roma mbron avantazhin me rregull dhe kur sulmon tremb: Calafiori niset në korsinë e tij dhe pak para se të arrijë në fund ai kroson në mes për Pellegrinin i cili nga dy hapa, edhe në një mënyrë me fat, ende e mposht Busatton për 3-1.

Ndeshja praktikisht përfundon këtu me Romën në kontroll të plotë të ndeshjes dhe CSKA duke u përpjekur të rihapë ndeshjen pa e përfshirë kurrë seriozisht Rui Patricio.

Flamuri i bardhë i bullgarëve është ngritur kur mbesin me dhjetë vetë nga fundi kur Wildschut kryen një faull naiv ndaj Carles Perez duke marrë të verdhën e dytë dhe duke lënë skuadrën e tij në 10.