Votimi i qeverisë së re, Kuvendi mblidhet nesër në seancë plenare

Kuvendi zhvillon nesër në orën 10:00 seancën e radhës plenare. Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka nxjerrë sot urdhrin për seancën e nesërme ku në rend të ditës është projektvendimi “Për miratimin e programit politik dhe përbërjes së Këshillit të Ministrave”.

Sipas rendit të ditës, nesër kryhet paraqitja e programit politik dhe përbërjes së Këshillit të Ministrave, nga Kryeministri – ora 10:00.

Përgjigjet e pyetjeve nga Kryeministri dhe anëtarët e Këshillit të Ministrave – ora 13:00.

Debati mbi programin politik dhe përbërjen e Këshillit të Ministrave –  ora 16:00.

Mbrëmjen e së martës Presidenti Ilir Meta dekretoi qeverinë e re të propozuar nga kryeministri Rama.

Meta dekretoi emërimin e Këshillit të Ministrave me këtë përbërje:

Zoti Edi Rama- Kryeministër;

Zoti Arben Ahmetaj – Zëvendëskryeministër dhe ministër i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave;

LEXO EDHE  Vrau ish-gruan, publikohet letra e Elton Metaj: Unë shkrepa armën, por vrasjen e ka bërë babai i saj

Zonja Olta Xhaçka – Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme;

Zoti Niko Peleshi – Ministër i Mbrojtjes;

Zoti Bledar Çuçi – Ministër i Brendshëm;

Zonja Delina Ibrahimaj- Ministër i Financave dhe Ekonomisë;

Zonja Belinda Balluku – Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë;

Zonja Evis Kushi – Ministër i Arsimit dhe Sportit;

Zoti Ulsi Manja – Ministër i Drejtësisë;

Zonja Elva Margariti – Ministër i Kulturës;

Zonja Frida Krifca – Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural;

Zonja Ogerta Manastirliu – Ministër i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale;

Zonja Mirela Kumbaro Furxhi – Ministër i Turizmit dhe Mjedisit;

Zonja Elisa Spiropali – Ministër i Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin;

Zonja Edona Bilali – Ministër i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes;

Zonja Bora Muzhaqi – Ministër i Shtetit për Rininë dhe Fëmijët;

Zonja Milva Ekonomi – Ministër i Shtetit për Standardet e Shërbimeve.