VIDEO/ Tërmet me magnitudë 7.1 në Meksikë, raportohet për humbje jete

Një tërmet me magnitudë 7.1 tronditi rajonin Guerrero në Meksikë (Amerika e Jugut), të Martën në mbrëmje.

Guvernatori, Hector Astudigio , njoftoi vdekjen e një personi për shkak të rënies së një objektit.

Qendra Sizmologjike Meksikane ka rishikuar vlerësimin e saj për madhësinë e tërmetit, i cili fillimisht u vlerësua të ishte me magnitudë  6.9 të shkallës Rihter.

Epiqendra u raportua 11 kilometra në jug të Acapulco në Guerrero, 400 kilometra në jug të Mexico City, sipas Qendrës Sizmologjike Meksikane.

Tërmeti, i cili zgjati më pak se një minutë, u ndje veçanërisht në Mexico City, njoftuan gazetarët e AFP.

LEXO EDHE  SHBA/ Adoleshenti vret prindërit e motrën, nxjerr fotot në rrjetet sociale, më pas vret veten

Tërmeti më i fundit i madh në Meksikë (gjithashtu me magnitudë 7.1) goditi vendin më 19 shtator 2017 dhe sipas raporteve zyrtare mori jetën e 369 njerëzve.