Shqipëria mund të ëndërrojë kualifikimin, shikoni renditjen në Grupin I

Foto nga Soccer24.com

Kombëtarja e Shqipërisë bën pjesë në Grupin I të kualifikueseve për Botërorin “Katar 2022”. Pas 6 takimeve në grup, kuqezinjtë mbajnë vendin e dytë me 12 pikë, një më shumë  se Polonia dhe 4 më pak se Anglia kryesuese. Humbja e polakëve ndaj “3 Luanëve” do të na shkonte më shumë për shtat, gjithsesi edhe barazimi nuk na i zbeh shpresat për vendin e dytë.

Ndërkohë për sa i përket Hungarisë, kundërshtar të cilin e mundëm më 5 shtator për herë të parë në histori, ata momentalisht ndodhet në vendin e katërt dhe që kanë 10 pikë.

Trepikëshi me hungarezët i ka ngjallur shpresat te Kombëtarja për të zënë vendin e dytë, teksa tashmë gjithçka është në dorën tonë.

LEXO EDHE  VIDEO/ Kaos në derbin Lens-Lille, policia shmang përplasjen mes tifozerive

Pa dyshim, për të arritur këtë objektiv madhor, që mund të na çonte në fazën “play off” mes vendeve të dyta në grup, Shqipërisë i duhet të mposhtë Hungarinë dhe Poloninë në ndeshjet e mbetura.

Ndihma e “Tre Luanëve” nevojitet që sot. Dy sfidat e tetorit janë “flakë” për ekipin e Rejës, ku mund të digjet vetë ose të përcëllojë rivalët, pasi nga sfidat direkte me Hungarinë e Poloninë varet vendi i dytë. Nëse Shqipëria fiton në Hungari si dhe fiton më pas me Poloninë në “Air Albania” shanset për vendin e dytë do të shtoheshin shumë. Matematikisht, gjithçka është e mundur për vendin e dytë!