E hënë, Gusht 10, 2020
Etiketimet Shqiperia

Etiketim: Shqiperia

Shqipëria mbetet jashtë, Këshilli Europian përditëson listën për qytetarët që lejohen...

Në bazë të kritereve dhe kushteve të parashtruara tek rekomandimet, Këshilli Europian ka përditësuar listën rekomanduese të shteteve të cilëve mund t’iu lejohet hyrja...

Matthew Palmer flet për Ballkanin Perëndimor, anashkalon Tiranën

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Matthew Palmer shprehet entuziast për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një bisedë me portalin Balkan Insider...

Shqipëria ka numrin më të ulët të trupës mjekësore në rajon,...

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësie dhe studime nga institucioneve të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulët të...

Zjarret në të gjithë Shqipërinë, FA angazhohen për shuarjen e flakëve

Forcat e Armatosura janë angazhuar për fikjen e zjarreve që kanë përfshirë disa zona të Shqipërisë. Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka njofton se janë rreth...

Cilësia e ujërave, Eurostat rendit shtetet bregdetare/ Shqipëria mbetet nga fundi

Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drejt plazheve, për të marrë rreze dielli dhe për të shuar vapën në...

Nga Velipoja në Gjirokastër, pyje e kodra nën “pushtetin” e flakëve

Të paktën 4 vatra të mëdha zjarri janë aktive nga zona e Velipojës në atë të Gjirokastrës. NNga raportimet mësohet se një zjarr i përmasave...

S&P jep parashikimin për Shqipërinë: Ekonomia do kontraktohet ndjeshëm, ja shkaqet

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard &Poor’s konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” si dhe me perspektivë “të qëndrueshme”. Agjencia vlerëson se Pandemia COVID-19, dhe...

Situata e Covid-19/ Nga Ruanda mund të shkosh në BE, nga...

Bashkimi Europian ka përditësuar listën e vendeve për të cilat duhet të hiqen kufizimet e udhëtimit, duke “fshirë” totalisht vendet e Ballkanit Perëndimor. Kufijtë e...

Greqia shtyn edhe me dy javë vendimin për mbylljen e kufijve...

Qeveria greke ka shtyrë edhe me dy javë memorandumin për bllokimin e kufirit me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Turqinë. Kufiri mes të tre vendet,...

Banka Botërore i jep Shqipërisë 15 milionë euro për luftën ndaj...

Banka Botërore ka miratuar financimin e 15 milione EURO për Shqipërinë për të ndihmuar vendin të parandalojë, zbulojë dhe t’i përgjigjet pandemisë COVID-19 (coronavirus)...

Rajoni Puglia do të ndihmojë Shqipërinë kundër Covid-19/ Një Task Force...

Presidenti i rajonit të Puglia në Itali, Michele Emiliano, ka bërë të ditur se do të mbështesë Shqipërinë në luftën kundër koronavirusit. Në këtë kuadër,...

Ringritja pas Covid-19, propozohet ndërtimi i trenit të shpejtë/ Përfshihet edhe...

Europa duhet të përmirësojë më tej logjistikën e saj, sidomos nëpërmjet ndërtimit të rrjeteve moderne hekurudhore me shpejtësi të lartë, të cilët do të...

Shqipëria, e 5 në Evropë për peshën e lartë të vdekjeve...

Shqipëria u rendit e pesta në Evropë sa i përket peshës së lartë të vdekjeve nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut (zemra, tensioni), pas...
WhatsApp DENONCO