Partizani bën tifozët të ëndërrojnë, ja si pritet të rreshtohen “demat” pas afrimit të Kaçes

Foto nga Partizaniclub

Partizani afroi shumë futbollistë gjatë merkatos së verës, por pati edhe një eksod largimesh, ku disa prej lojtarëve më të rëndësishëm të klubit u larguan drejt kampionateve të tjera. Lëvizja më e papritur ishte ajo e Esat Malës, i cili u largua drejt Girensusporit në Turqi, për t’u rikthyer sërish një muaj më vonë në formë huazimi te “demat e kuq”. Gjithashtu, Partizani afroi edhe Ergys Kaçen, ndoshta goditja më e bujshme e verës në kampionatin shqiptar.

PORTA – Nëse ka një pozicion ku te Partizani nuk ka asnjë dyshim se kush do të luajë, është porta. Alban Hoxha është kapiteni dhe titullar i padiskutueshëm, ndërsa dy portierët e tjerë, Vokli Laroshi dhe Aldo Teqja, do të jenë të gatshëm për të zëvendësuar Hoxhën.

MBROJTJA – Sezonin e shkuar, Partizani i vuajti shumë mungesat në mbrojtje, pasi kishte vetëm 4 alternativa. Ndërsa këtë sezon, alternativat janë të shumta. Gligorov, Albion Marku, Shehi, Sota, Belica, Damçevski dhe Musta do të rivalizojnë me njëri-tjetrin për katër pozicionet e prapavijës. Me shumë gjasa, katërshja e mbrojtjes do të jetë kjo: Marku, Shehi, Belica dhe Musta.

LEXO EDHE  Brdariç: Nuk e kuptoj pse gjyqtari anuloi golin, ja pse i vonova zëvendësimet

MESFUSHA – Në këtë repart, janë ndryshimet e mëdha te Partizani. Ergys Kaçe pritet të rreshtohet para mbrojtjes, aty ku do të organizojë çdo aksion sulmues të Partizanit. 28-vjeçari pritet të jetë truri i “demave” me pasimet e vertikalizimet e tij. Kaçe do të mbështetet nga Murataj dhe Marku, të cilët kanë energji të pafundme për të shpenzuar. As alternativat nuk mungojnë, me Koten dhe Rrapajn që do të presin mundësitë e tyre.

SULMI – Stenio Zhunior është i paprekshëm, ndërsa nga krahët do të ketë ndryshime. Esat Mala pritet të mbulojë fashon e djathtë të sulmit, ndërsa Gresild Lika në të majtë. As alternativat nuk mungojnë, me Carën, Kardozon dhe Filipoviçin që pritet të bëjnë diferencën gjatë sezonit.

Formacioni i mundshëm i Partizanit në sezonin e ri:

4-3-3: Hoxha, Marku, Shehi, Belica, Musta, Murataj, Kaçe, Marku, Mala, Junior Lika