Detajet/ Kush është shqiptari që kërkohet nga autoritetet belge për trafikun e 450 kg kok*inë?

Një shqiptar, 40 vjeç, po kërkohet nga autoritetet belge, pasi dyshohet që bashkë me 3 persona të tjerë, kanë trafikuar 450 kg kokainë.

1limburg.nl shkruan se autoritetet në Belgjikë vendosën të zgjasin afatet e paraburgimit për 3 persona, të dyshuar si të përfshirë në një transport prej 450 kilogramë kokainë.

Por, drejtësia e ka përqëndruar vëmendjen te një person i katërt: Ermir ‘Cinco’ N. (40 vjeç).

I dyshuari shqiptar deri më tani ka mbetur jashtë duarve të shërbimeve hetimore. Policia arrestoi tre burra nga Landgraaf, Sittard dhe Brasschaat në Belgjikë.

Cinco as nuk do të ishte në dijeni të faktit se ai ishte i kërkuar në këtë rast. Avokati i tij lexoi një mesazh të mëparshëm nga L1 në lidhje me këtë rast dhe gjeti emrin e klientit të tij në të. Avokati belg, Walter Damen, më pas kontaktoi avokatët holandezë në këtë rast për të verifikuar nëse Cinco është vërtet në kërkim.

LEXO EDHE  Strazimiri thumbon Bashën: Mos ke vendosur të drejtosh një parti-bandë pazaresh

“Damen nuk mund të kontaktohej për koment të hënën. Sidoqoftë, një vështrim në të kaluarën e afërt tregon se ai ka shumë punë për të bërë me klientin e tij shqiptar, i cili ka ndërtuar një jetë në Antwerp. Cinco u lirua plotësisht në apel në qershor në çështjen e madhe të drogës “Makreel” në Antwerp; ai ishte dënuar më parë me dy vjet burg në atë rast”, shkruan media në fjalë.

Ermir ‘Cinco’ përshkruhet si një figurë kyçe në një hetim që sillet rreth importit të 150,000 kilogramëve kokainë.

Sipas gjyqësorit në Belgjikë dhe Holandë, ai është përfshirë kryesisht në transportin e kokainës.