Masat e reja, dhjetëra persona të kthyer pas në Qafë Thanë

Dhjetëra persona të kthyer pas në Qafë Thanë pas hyrjes në fuqi të masave të reja anti-Covid.

Udhëtarët duhet të kenë certifikatë vaksinimi ose tampon 48 orësh për të hyrë në vendin tonë. Masat e reja që hynë në fuqi në vendin tonë nga dita e sotme janë të vlefshme edhe për fëmijë mbi 6 vjeç. Për këtë, në Qafë Thanë ka pasur dhjetëra familje që janë kthyer pas.

Një shtetas nga Tetova me profesion mjek thotë për mediat se kjo është anormale. Ai thotë se është krim t’i bësh fëmijës test të shpejtë, kur në Maqedoni dhe çdo vend të rajonit nuk ka masa të tilla.

LEXO EDHE  Kapet me emigrantë të paligjshëm në "BMW", arrestohet i riu

Sipas tij, ky tampon në Maqedoni kushton 2 euro, ndërsa në Qafë Thanë kompania private kërkon 25 euro. “Ky është një turp që bën shteti shqiptar”, thotë ai.

Lexo edhe:

Sot futen në fuqi masat e reja anti-covid, çfarë duhet të dini