Kapshticë, policia i sekuestron qytetarit mbi 17 mijë euro. Dyshimet

Policia Kufitare në Kapshticë i sekuestroi një qytetari një shumë prej 17.380 euro të padeklaruara. Shuma e parave u gjet në çantën personale të shtetasit O.M, 57 vjeç, banues në Bishqem (Peqin).

Policia sqaron se ndaj 57-vjeçarit ka nisur procedim penal.

“Shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare Kapshticë, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, si rezultat i kontrolleve të shtuara bazuar edhe në analizën e riskut, në dalje të Republikës së Shqipërisë, kanë kaluar në vijën e dytë për kontroll shtetasin O. M., në çantën personale së të cilit, iu gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale 17.380 euro, sasi të cilën nuk e kishte deklaruar.

LEXO EDHE  ‘Shpresoj që PD të fitojë sërish zgjedhjet’/ Kim: SHBA përkrahin luftën kundër korrupsionit pavarësisht rangut

Veprimet e mëtejshme u kryen nga specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik-Financiar, në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, të cilët filluan procedimin penal ndaj shtetasit O. M., 57 vjeç, banues në Bishqem, Peqin.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale””, njoftoi Policia.