Këto ushqime nuk duhen konsumuar para gjumit

Nëse gjatë një periudhe kohore, nuk rregullohen zakonet e ngrënies gjatë natës, ka rrezik të zhvillohen sëmundje të caktuara kronike si diabeti e presioni i gjakut.

Ushqimet që hahen vonë, dëmtojnë shëndetin e përgjithshëm, duke rritur shanset për obezitet, sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Sipas Shruti Bharadëaj, Dietologe Klinike e Lartë, këto janë ushqimet që nuk duhet të konsumohen para gjumit për të pasur shëndet më të mirë:

Ushqim i skuqur

Patatet e skuqura ose hamburgeri mund të ​​ndërpresin gjumin, si dhe shkaktojnë probleme gastrike dhe kapsllëk.

LEXO EDHE  Ja vendi me shkallën më të lartë të vaksinimit në Botë kundër Covid

Ushqimi pikant

Nëse hani vonë, veçanërisht duhet të shmangni të gjitha llojet e ushqimeve pikante, sepse shkaktojnë siklet dhe sistemi tretës mund ta ketë të vështirë të zbërthejë ushqimin.

Embëlsirat

Sipas Bharadëaj konsumimi i ëmbëlsirave gjatë natës mund të ndikojë në rezistencën tuaj ndaj insulinës, sepse pas darkës në mungesë të aktivitetit fizik, gjatë një periudhe kohore mund të rriten shanset për të zhvilluar Diabet.