Bëhet gati shembja nga IKMT/ Firma e ndërtimit: Objekti me leje, inspektorët e bashkisë që kanë firmosur janë arrestuar (VIDEO-FOTO)

Avokati Genci Pulaj

Një objekt 5-katësh po bëhet gati të shembet nga IKMT nëpërmjet shpërthimit, ditën e sotme në orën 15:00. Vetë firma ka paraqitur lejen e ndërtimit të firmosur nga kreu i Bashkisë së Himarës Jorgo Goro, si dhe aktin e konstatimit nga ana e bashkisë, që objekti është brenda lejes dhe kritereve përkatëse.

Sipas drejtuesve të firmës, vetëm pak ditë më parë, ka dalë një kërkesë për shembje se objekti ka dalë nga leja, por firma nuk është njoftuar.

Për sa i përket këtij vendimi, që sipas avokatit Genci Pulaj është totalisht antiligjor, është firmosur nga dy inspektorë të arrestuar pak ditë më parë, Renato Hodaj dhe Erjon Zenelaj të akuzuar për shpërdorim detyre, ndërkohë që e kanë firmosur disa ditë pas arrestimit të tyre.

LEXO EDHE  Horoskopi i ditës së diel, 19 Shtator 2021

Avokati i firmës ka depozituar një kallëzim penal në drejtim të Bashkisë së Himarës, dy inspektorëve dhe IKMT pasi po shembin një objekt pa leje. Avokati është shprehur se ku gjendet objekti nuk ka asnjë plan apo projekt që të kishte shpronësim, por e gjithë po bëhet për interesa të individëve të caktuar që duan të shembin objektin në mënyrë të paligjshme që më pas të zaptojnë këtë pronë.

Shembja e objektit është planifikuar për në orën 15:00, ndërsa kjo është hera e parë që shembet një objekt me leje brenda një kohe të shkurtër pa vendim shpronësimi.