Vetingu/ Shkarkohet nga detyra prokurorja

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi këtë të Martë vendimin për shkarkimin nga detyra të prokurores Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë.

Vendimi u mor nga trupi gjykues i KPK-së i kryesuar nga Roland Ilia, me relatore Pamela Qirkon dhe anëtare Etleda Çiftjan.

Gjatë seancës dëgjimore, KPK konstatoi mospërputhje të deklarimeve të prokurores së Tiranës, Daniela Sulaj për pasurinë, veprime aktive në cënim të etikës së prokurorit dhe balanca negative, ndërsa prokurorja Sulaj e kundërshtoi barrën e provës për pasurinë.

LEXO EDHE  Bumçi kundër Bashës: Partia e përçarë për shkak të vendimit që ai mori

Sulaj e ka filluar karrierën në vitin 2004 si prokurore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kavajë. Në vitin 2008, ajo është transferuar në Prokurorinë e Tiranës.

Lexo edhe:

KPK ngre pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj