‘Mos qaj, do vdesim bashkë’/ Gruaja në Gjermani tregon orët e tmerrit të përmbytjeve

Përmbytjet masive në Gjermani kanë shkaktuar dhjetra të vdekur dhe kanë shkatërruar banesa e dyqane.

Një grua, shtëpia e së cilës u godit nga vërshimet e ujit, ka rrëfyer në kushte anonimati orët e ankthit.

Ajo tregon se si vajza e saj i tha: “Mos qaj se do të vdesim së bashku”.

Gruaja, nga qyteti Schuld, në fund mundi të shpëtonte së bashku me familjarët e tjerë të saj.

Por shtëpia e tyre u shkatërrua tërësisht. Ata humbën pasurinë dhe gjithçka që kishin ndërtuar.

LEXO EDHE  Drejt vaksinimit të detyruar, ja çfarë ndodh në Holandë

Duke folur mes rrënojave të qytetit, ajo u shpreh:

“Duhet të jem e lumtur që jemi gjallë, por fëmijët e mi nuk kanë më shtëpi. Çfarë do të bëj tani? Nuk e di”.

Deri më tani në Gjermani kanë vdekur afër 200 persona e shumë të tjerë vazhdojnë të mbeten ende të zhdukur nga përmbytjet.