Kapet 1 kg kokainë e pastër në Brindisi, ishte fshehur në një kamion shqiptar

Mbi një kilogram kokainë e pastër është gjetur brenda një kamioni, i cili sapo kishte mbërritur në portin italian të Brindisit.  Droga u zbulua me skaner dhe ishte e fshehur në një kamion shqiptar.

Mësohet se shoferi sapo kishte zbritur në port dhe u seleksionua nga autoritete për një kontroll të detajuar pas analizës së riskut. Pastërtia e kokainës sipas hetuesve ishte e madhe dhe e lejonte që droga të përpunohej disa herë, duke grumbulluar më shumë se 400 mijë euro.

LEXO EDHE  VIDEO/ Situatë kritike nga zjarret në Uznovë, kërkohet ndërhyrja e ushtrisë

Sipas mediave italiane, në pranga nga autoritetet italiane është vendosur drejtuesi i automjetit, i cili është dërguar në paraburgim, ndërsa vijon hetimi për të gjetur destinacionin e drogës.

https://www.brindisireport.it/cronaca/porto-brindisi-oltre-chilo-cocaina-purissima-camion-arrestato.html