Parashikimi i motit për ditën e mërkurë, 23 Qershor 2021

Në vendin tonë tashmë kanë depërtuar masat ajrore të nxehta me origjin nga Afrika e Veriut të cilat kanë sjellë jo vetëm temperatura të larta por edhe prezencë të grimcave të rërës në ajër.

Edhe ditën e merkurë vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e këtyre masave. Moti parashikohet kryesisht i kthjellët, vranësira të pakta kalimtare.

LEXO EDHE  Zjarr në Fier/ Përshihet nga flakët pylli në Qafën e Lalarit dhe në Kraps (Video)

Era do të fryjë me drejtim jugperëndim-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-8m/s, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2 ballë. Temperaturat parashikohen pa ndryshime ne vlerat minimale dhe  rritje në vlerat e mësditës.

Më konkretisht në:

zonat malore 18°C deri në 34°C

zonat e ulëta 24°C deri në 39°C

zonat bregdetare 25°C deri në 36°C