BE: Rusia, Kina dezinformojnë për të minuar besimin në vaksinat perëndimore

Media ruse dhe kineze po kërkojnë sistematikisht të mbjellin mosbesim në vaksinat perëndimore COVID-19 në fushatat e tyre të fundit dezinformuese që synojnë ndarjen e Perëndimit, tha të mërkurën një raport i Bashkimit Evropian.

Nga dhjetori në prill, mediat shtetërore të të dy vendeve shtyn lajme të rreme në internet në shumë gjuhë duke sensacionalizuar shqetësimet e sigurisë së vaksinave, duke bërë lidhje të pabazuara midis goditjeve dhe vdekjeve në Evropë dhe duke promovuar vaksinat ruse dhe kineze si superiore, tha studimi i BE.

Kremlini dhe Pekini mohojnë të gjitha pretendimet e dezinformimit nga BE, e cila prodhon raporte të rregullta dhe kërkon të punojë me Google, Facebook, Twitter dhe Microsoft për të kufizuar përhapjen e lajmeve të rreme.

Diplomacia e vaksinave ruse dhe kineze “ndjek një logjikë të shumës zero dhe është e kombinuar me dezinformimin dhe përpjekjet e manipulimit për të minuar besimin në vaksinat e bëra nga perëndimi”, tha studimi i BE i lëshuar nga njësia e dezinformimit të bllokut, pjesë e krahut të saj të politikës së jashtme të EEAS.

“Të dy Rusia dhe Kina po përdorin media të kontrolluara nga shteti, rrjete të mediave përfaqësuese dhe media sociale, duke përfshirë llogaritë zyrtare diplomatike të mediave sociale, për të arritur këto qëllime,” tha raporti, duke cituar 100 shembuj rusë këtë vit.

BE dhe NATO rregullisht akuzojnë Rusinë për veprim të fshehtë.

“KAOSI I Vaksinave”

Rusia mohon çdo taktikë të tillë dhe Presidenti Vladimir Putin ka akuzuar armiqtë e huaj se kanë në shënjestër Rusinë duke përhapur lajme të rreme rreth koronavirusit.

Vitin e kaluar, Kina u përpoq të bllokonte një raport të BE-së duke pretenduar se Pekini po përhapte dezinformim rreth shpërthimit të koronavirusit, sipas një hetimi të Reuters.

LEXO EDHE  Kina prezanton super trenin, ecën me 600 km/h

Ndërsa BE nuk ka vaksinuar 450 milion qytetarë të saj aq shpejt sa Britania, e cila nuk është më anëtare e bllokut, të shtënat tani po fitojnë shpejtësi, të udhëhequr nga goditjet e prodhuesit të ilaçeve amerikane Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech.

Por media ruse raportoi se “Brexit shpëtoi Mbretërinë e Bashkuar nga ‘kaosi i vaksinave’ që përfshiu BE-në”, tha BE. “Rrëfime të tilla tregojnë një përpjekje për të mbjellë ndarjen brenda BE,” shtoi ajo.

Në raport, i lëshuar në internet në https://euvsdisinfo.eu/, BE tha se llogaria zyrtare ruse e Sputnik V në Twitter kërkonte të minonte besimin e publikut në Agjencinë Evropiane të Barnave.

Ndërkohë Kina promovoi vaksinat e saj si një “të mirë publike globale” dhe “duke i paraqitur ato si më të përshtatshme për vendet në zhvillim dhe gjithashtu Ballkanin Perëndimor”, zbuloi raporti. Vendet e Ballkanit Perëndimor shihen si anëtare të ardhshme të BE. (Raportim nga Robin Emmott Redaktim nga Alexandra Hudson)

dezinformimin, për t’u përpjekur të destabilizojë Perëndimin duke shfrytëzuar ndarjet në shoqëri.

Çështjet e furnizimit të vaksinave me AstraZeneca, si dhe efektet anësore shumë të rralla me Astra dhe vaksinat Johnson & Johnson janë kapur, thuhet në raport.

“Të dy kanalet zyrtare kineze dhe media pro-Kremlin kanë përforcuar përmbajtjen e pretenduar të efekteve anësore të vaksinave perëndimore, duke keqinterpretuar dhe sensacionalizuar raportet e mediave ndërkombëtare dhe duke shoqëruar vdekjet me vaksinën Pfizer / BioNTech në Norvegji, Spanjë dhe gjetkë,” tha raporti.