FOTO/ Basha: Do rihapim filialin e Universitetit në Peshkopi, mos ia hapni derën së keqes

Kreu demokrat Lulzim Basha premtoi nga Dibra rihapjen e filialit të universitetit në Peshkopi, ndërsa u shpreh se Qeverisja e Ramës i shkaktoi shqiptarëve një dimër 8 vjeçar me vuajtje, padrejtësi, ankth, papunësi dhe emigrim.

“Nuk jemi mbledhur për të shkuarën por për të ardhmen”, iu drejtua Basha mbështetësve në Peshkopi, ndërsa iu drejtua me një pyetje qytetarëve “a do t’ia hapni më derën të keqes?”.

“JO”, ishte përgjigjia në unison e të pranishmëve, ndërsa u shoqërua me thirrjet “Rama ik” .

“Nuk jemi mbledhur këtu për të shkuarën, por për të ardhëm të cilës do i primë më 25 prill. Sepse ai dhe ata që e morën peng Shqipërinë dhe Dibrën, ai dhe ata që morën peng ekonominë tuaj, mirëqenien tuaj, arsimin dhe shëndetësinë, ata janë një pakicë absolute që i kanë orët dhe ditët e numëruara. E ardhmja është Dibrës dhe e gjithë dibranëve! E ardhmja është e Shqipërisë dhe e çdo shqiptari.

Të bashkohemi si në këtë shesh kudo ditë për ditë e natë për natë, të jemi ne korrierët e ndryshimit që po vjen për çdo shqiptar. Ballë përballë jeni ju shumica dërrmuese e dibranëve, demokratë e socialist të këtu së bashku, kundër Shqipërisë së terrorit, frikës dhe arrogancës qeveritare. Është Dibra dhe Shqipëria e shpresës, e besimit, e ndryshimit, e fitores!

LEXO EDHE  VIDEO/ Berisha: Me Ramën do bllokohet integrimi i Shqipërisë në BE, ja pse krijoi mini-schengen

Së shpejti do ta rimarr vendin që i ka takuar prehistorisë dhe mençurisë dibranëve në çdo fushë, duke nisur me rihapjen e filialit të Universitetit këtu në Peshkopi. Me të drejt është krenari kombëtare e mençurisë që siç e tha dhe një nga intelektualët më të shquar dibranë, Dibra ka qenë universitet para se të kishte universitet, e pra, do ta kthejmë prapë universitetin. Arsimin, shtyllën e të ardhmes së fëmijëve tanë.

Ndaj, e kotë është t’ju pyes pas 8 vitesh lëngatë edhe dimri, pas 8 vitesh premtimesh të pambajtura, grabitjesh dhe dështimesh, do t’ja hapni më derën të keqes? A do t’ia hapni më derën të keqes? A do t’i themi të gjithë bashkë të keqes ik? Së bashku t’i prijmë ndryshimit që kërkon Dibra dhe gjithë Shqipëria.

Ndryshimi në ekonomi, ndryshimi për sipërmarrësit e vegjël, ndryshimi për investimet huaja, ndryshimit në arsim dhe në shëndetësi, ndryshimin për fermerin duar artë Dibranë dhe prodhimet e tij. Ndryshimin që prisni nga unë dhe ekipi im, ndryshimi që meritoni, Shqipërinë anëtare të Bashkimit Europian”, tha Basha.