Detajet/ Akuzohet se i hoqi oksigjenin grekut të intubuar, ja çfarë thotë shqiptari

Shqiptari 60-vjeçar që dyshohet t’i ketë hequr aparatin e fymëmarrjes një të moshuari grek në Kryqin e Kuq ka mohuar akuzat, raportojnë mediat greke.

“Ai ishte i lënduar dhe ata po thonë që e bëra unë. Cilat kabllo duhet të heq? Nuk mund të ngrihem nga shtrati. A mund të heq kabllot? Por a është e mundur kjo gjë?” tha ai në një emision televiziv.

I pyetur nëse e shqetësonte zhurma, ai u përgjigj: “jo, unë po përpiqesha ta ndihmoja kur e pashë ashtu. Po provoja, por më dhembi. A jemi vrasës tani? A do të na vrisni ? Mjekët u përpoqën për 10 orë. 5-6 mjekë po përpiqeshin ta ndihmonin atë.”

LEXO EDHE  Krijimi i qeverisë në Gjermani/ Çfarë i bashkon e çfarë i ndan të Gjelbrit dhe FDP

“Nuk e lëndova aspak. Pse duhet ta shqetësoj? Ai kishte një problem shumë të madh. Kishte dhjetë vetë rreth tij,” shtoi shqiptari.

Mediat në Athinë kanë publikuar raportin e hetimeve që zbulon se pacienti shqiptar u identifikua nga gjurmët e gishtave.

Gjendja e pacientit grek ishte e stabilizuar sipas mjekëve, por papritur filloi të binte alarmi i pajisjes duke treguar se ishte jashtë funksionit. Pavarësisht ndërhyrjes së shpejtë, stafi nuk arriti që ta mbante në jetë 76-vjeçarin.