“Lajthit” Rama: Po erdhën ata në qeverisje s´ka vaksina/ Sulm kandidatëve të PD (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama tha se ndjehet krenar me faktin se i shkon punëve deri në fund. Rama po vijon takimet elektorale në Qarkun e Lezhës, nga ku foli për procesin e vaksinimit.

Rama tha se vaksinimi në Shqipëri po kryhet masivisht, ndërkohë që shumë vende, madje edhe më të zhvilluara se ne, ende se kanë nisur këtë proces.

“Edhe mund të kemi dështuar, edhe mund të kemi gabuar, edhe mund të kemi humbur kohë. Na thonë sot se po përdorim vaksinimin për fushatë, por unë ndjehem i lumtur që sot po vaksinohen shqiptarët masivisht”, tha Rama. Në fakt vaksina që po përdoret për vaksinimin masiv, Coronavac e Sinovac, nuk është certifikuar nga EMA, FDA dhe OBSH.

Duke folur për procesin e rindërtimit, Rama tha se pas tërmetit njerëzit nuk kishin shpresë dhe besim.

“Shikoni sot, puna është ende në mes, dhe shikoni se çfarë po ndodh me Laçin, me Mirditën, ku njerëzit donin vetëm të iknin. Por nëse ne e bëjmë çdo ditë betejën e zgjidhjes së gjërave të vogla ne mund ta kthejmë këtë vend në shpresën e njerëzve dhe jo që ata të mendojnë ikjen. Shteteve të mëdha i janë dashur shekuj, ne mund ta bëjmë në këtë dekadë”, tha Rama.

Sipas tij, është turp që në 2021 të flitet për ujin e pijshëm, por kjo jo për fajin tonë, pasi kemi 30 vite rrumpallë.

LEXO EDHE  Deputetët e LSI kërkojnë të jenë pjesë e komisioneve parlamentare

Ai tha se rindërtimi dhe vaksinat do të vazhdojnë edhe pas 25 prillit, edhe sikur të ndodhi ajo që s´ka për të ndodhur, që të vijnë ata në pushtet që s´kanë as vizion dhe sot po kthehen në vatra infektimi.

“Ata thonë se liberalizuan vizat dhe futën Shqipërinë në NATO, në fakt këto janë punë shumëvjeçare. Ata bënë punën e tyre në këto proceset e gjata. Këta edhe rrugën e Kombit e lanë rrugëve. Më tregoni një spital, një qendër shëndetësor që ata bënë, më tregoni një shkollë që bënë.

As mos ju shkojë mendja që vaksinat do të vijnë kështu sikundër po vijnë, nëse ata vijnë në Qeveri. Ne po mundohemi të lehtësojmë sezonin turistik, ne detyrën po bëjmë, s´po bëjmë vezën e kuqe. Me lekët e popullit po i bëjmë të gjitha, por çfarë kanë bërë ata që ishin?”, tha Rama.

Sipas tij, Mark Marku të vetmen punë që di të bëjë është të thotë rri urtë dhe do të gjuaj me shishe. “Agron Gjekmarkaj është lolo dhe unë e njof shumë mirë. Mark Marku nuk shkon në burg, sepse s´ka pse të shkojë, por ai as në punë nuk shkon. Mirë Mark Marku, po këtë Gjekmarkajn, për ça e doni, si bisht?”, tha Rama.