Ngahet nga jeta ish-kryeministri Bashkim Fino

Ndahet nga jeta ish-deputeti i PS, Bashkim Fino. Mësohet se ish-kryeministri i Shqipërisë ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Dyshohet se Fino, 59 vjeç, vuante edhe nga sëmundje shoqëruese.

Bashkim Fino lindi në Tiranë, më 12 tetor 1962. Ka kryer studimet e larta në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Ekonomik, dega Financë.

Gjithashtu ka kryer specializime për menaxhimin e pushtetit vendor në SHBA, Itali, Greqi e Finlandë. Ka një karrierë të pasur profesionale në fushën ekonomike.

Në vitin 1992, Fino u zgjodh Kryetar i Bashkisë Gjirokastër, post të cilin e mbajti deri në vitin 1996.

Karriera e tij politike në Partinë Socialiste është e hershme. Prej vitit 1997 e në vazhdim është anëtar i Kryesisë së Partisë Socialiste.

LEXO EDHE  Tensionet Kosovë-Serbi, Meta: Palët të dialogojnë dhe t’iu përmbahen detyrimeve

Kulmi i karrierës së tij do të shënohej në vitin 1997, ku do të zgjidhej Kryeministër i vendit në qeverinë e Pajtimit Kombëtar, post që do ta mbante nga muaji mars deri në korrik.

Fino ka mbajtur disa poste ministrore. Nga vitit 1997 deri në 1998 ushtroi detyrën e Ministrit të Pushtetit Lokal, njëkohësisht dhe Zv/kryeministër. Në 1999 deri në vitin 2001 do të ishte ministër i pushtetit lokal.

Gjatë viteve 2001-2002 ka qenë Ministër i Punëve Publike dhe Turizmit. Ndërsa në periudhën 2004-2008, Ministër i Rregullimit të Territorit dhe Turizmit.

Ndarja nga jeta e Bashkim Finos, Rama: Ndalim fushatën në kujtim të tij