Strategjia e unifikuar e vaksinimit e Evropës po copëtohet, vendet i drejtohen Izraelit, Kinës dhe Rusisë për ndihmë

Strategjia e unifikuar e vaksinimit e Evropës po copëtohet ndërsa vendet i drejtohen Izraelit, Kinës dhe Rusisë për ndihmë.

Kancelari austriak Sebastian Kurz njoftoi të hënën se ai synon të punojë me Izraelin dhe Danimarkën për prodhimin e vaksinave në të ardhmen.

Ai do të vizitojë Izraelin me udhëheqësin danez Mette Frederiksen të Enjten. Udhëheqësi austriak ka qenë kritik ndaj strategjisë së vaksinave të BE.

Brukseli ka zgjedhur një qasje të centralizuar për prokurimin dhe shpërndarjen e vaksinave, por plani i tij është penguar nga problemet e furnizimit dhe shpërndarjes. Vetëm 5.5% e popullsisë së BE prej 447 milionë ka marrë dozën e parë të vaksinës, sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

EMA ka autorizuar tre vaksina – Pfizer / BioNTech, Oxford / AstraZeneca dhe Moderna – por vendet e BE mund të japin individualisht autorizim emergjence për të tjera, siç bëri Britania e Madhe në dhjetor, kur ishte ende në periudhën e tranzicionit pas Brexit.

LEXO EDHE  Protesta të dhunshme në Francë kundër pasaportës shëndetësore

“Agjencia Evropiane e Barnave është shumë e ngadaltë për sa i përket autorizimit të kompanive farmaceutike,” tha Kurz sipas ORF. “Kjo është arsyeja pse ne duhet të përgatitemi për mutacione të mëtejshme dhe nuk duhet të jemi më të varur nga BE kur bëhet fjalë për prodhimin e vaksinave të brezit të dytë”, shtoi ai.

Frederiksen, Kryeministri danez, bëri komente të ngjashme të hënën. “Përpjekja evropiane e vaksinës nuk mund të qëndrojë më vetëm”, ​​tha ai, duke shtuar se kjo ishte arsyeja pse Danimarka dhe Austria po bashkëpunonin për të marrë më shumë doza.

Kombet e tjera të BE-së u janë drejtuar Rusisë dhe Kinës për të mbuluar boshllëqet në furnizimin e vaksinave përmes prokurimeve të njëanshme.

Të hënën, Sllovakia dha autorizim emergjent për vaksinën Sputnik V të Moskës, pas një vonese në furnizimin e vaksinave Pfizer dhe AstraZeneca.