E shtunë, Tetor 16, 2021
Etiketimet Shendet boldnew shost domain

Etiketim: shendet boldnew shost domain

Ja si të ndaloni rënien e flokëve

Le ta pranojmë, humbja e flokëve shpesh shihet si e pa trajtueshme. Ne priremi të mendojmë se vjen nga plakja ose gjenetika dhe nuk...

Ky pozicion i gjumit po u shton rrudhat

Rrudhat e para që krijohen me kalimin e moshës janë linjat e shprehjes, të cilat lidhen me mimikën. Ato fillojnë nga rrënjët dhe mbërrijnë...

Ja si të mbani nën kontroll presionin e gjakut

Çuditërisht, pothuajse gjysma e grave luftojnë me presionin e lartë të gjakut, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Dhe një studim i kohëve...

Ja pse duhet të shqetësohemi edhe nëse nuk jemi të shëndoshë

Njerëzit me akumulim të tepërt të yndyrës në organet e barkut kanë një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës edhe pse trupi i...

Këto janë pesë organe në shëndetin e të cilave ndikon gjëndra...

Është mirë e njohur që tiroidet kontrollojnë metabolizmin, dhe vetvetiu edhe peshën. Mirëpo, gjëndra tiroide ndikon edhe në pesë organe të rëndësishme në trup! Hormonet...

Trajtimet natyrale kundër dhimbjeve të qafës dhe shtyllës kurrizore

Spondiliartroza cervikale është një sëmundje shumë e përhapur jo vetëm në Shqipëri por në mbarë botën. Kjo sëmundje prek kryesisht shtyllën kurrizore nga qafa deri...

Ky është kërcënimi numër 1 për dëgjimin, një miliard të rinj...

Zhurmat e qytetit nuk na lejojnë të qetësohemi dhe sipas ekpsertëve dhe mund të na shurdhojnë. Ata janë shprehur se ndotja akustike dëmton seriozisht...

Studimi/ Personat që vuajnë nga migrena nuk bëjnë gjumë të mirë

Sipas hulumtimeve të reja, njerëzit me migrenë mund të kenë faza më të vogla të gjumit, faza REM, vendimtare për të menduarit dhe kujtesën Faza...

Ja pse hamë kur jemi nervozë

Truri i njeriut për të gjitha proceset që realizon ka nevojë për shumë energji, ashtu që shpesh shkon në kundërshtim me pjesën tjetër të...

Ja pse është e dëmshme të flini pranë telefonit

Në botën moderne, është mjaft e zakonshme që njerëzit të përdorin telefonat e tyre para gjumit, madje edhe t’i mbajnë nën një jastëk. Por...

Ja nga se shkaktohet thinja e flokëve

Mungesa e vitaminës B12 është një nga shkaqet më të zakonshme të thinjës së parakohshme të flokëve. Vitamina është thelbësore për mbajtjen e shëndetshme të...

Kujdes! Nëse shihni këto shenja tek thonjtë, urgjent tek mjeku,...

Kanceri është një prej shkaqeve kryesore të vdekjeve në mbarë botën, veçanërisht pasi pandemia shkaktoi vonesa të konsiderushme në trajtimet shpëtuese të jetës. Zbulimi i...

Ja pse duhet të hani një lugë mjaltë para gjumit

Vlerat e mjaltit për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Prej mijëra vitesh mjalti ka...
WhatsApp DENONCO